Tekeşlilik e-kitap indir

13/03/2015

Tekeslilik-e-kitap-indir

“BİR AŞK MACERASININ başında insan kendine “Neye dalıyorum?” ya da “Nereden çıkıyorum?” diye sorabilir: Bu onun nasıl biri olduğuna, geçmişi mi geleceği mi tercih ettiğine bağlı. Her girişin aynı zamanda bir çıkış olduğunu söyleyen sağduyudur.

Kendini tekeşliliğe mecbur hisseden kişi, asla bu sorulan sormak durumunda kalmaz. Mecburiyet hissi tam da bunun içindir: Kendisini geleceğin geçmişle aynı şey olduğuna inandırmaya yarar. Zamanı ve değişimi atlatarak, çokeşliliğin harabeleri arasında bir süreklilik abidesi diker. Bir ilişkiye yalnızca sürekli olduğu için değer verdiğinden, sanki zaman bir şey kanıtlıyormuş gibi yaşar.

ÖZEL hayatta biz kelimesi, olmadığınız bir şeymiş gibi görünmeye çalışmaktır, ben kelimesinin abartılmasıdır. Biz, dilediğimiz ben’dir, bir çete olarak ben’ dir, aynı zamanda bir başkası olarak ben’dir.
Çift olma durumu insanı dehşete düşürebilir, çünkü öteki kişi bu duruma asla gerçekten katılmaz. Ya da, daha doğrusu, o da tam aynı şeyi ister – ama başka bir bakış açısından.

EĞER CİNSELLİK üreme zevkinden başka zevkler içinse, insanları bir arada tutan şey nedir? Neden gitmezler?
Ya da başka bir taraftan, tam ters taraftan bakalım: Eğer çocuklar için bir arada kalıyorsak, nedir çocuklar? Onlardan ne olmalarını istiyoruz?

Sadakat ve İhanet Üzerine Aforizmalar
Özgün adı: Monogamy
Çeviri: Bülent Somay
Kapak Tasarımı: Ezgi Keskinsoy
Kitabın Baskıları:
1. Basım: Ekim 1997
3. Basım: Mayıs 2014

Tekeşlilik e-kitap indir

No Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir